24 lutego 2019

CD Projekt & Cyberpunk 2077

CD Projekt & Cyberpunk 2077

Na spółce CD Projekt S.A. (CDR) sporo się działo w ostatnim czasie. W roku 2018 mieliśmy spektakularne wzrosty i spadki. Najważniejsze pytanie, co dalej?

CDR 5 lat

Niektórzy wieszczą wielkie spadki wartości firmy m.i. związane z wielkim ryzykiem, że firma nie ma dywersyfikacji przychodów. W zasadzie większość pięniędzy w ostatnich latach zarobił Wiedźmin. Czy to źle?

Niewątpliwie Polska firma po serii Wiedźmin wstąpiła do czołówki producentów gier. Ale to już za nami. Od kilku lat firma pracuje nad nowym projektem pt. "Cyberpunk 2077", który elektryzuje świat miłośników gier.  Ponownie będzie to jedna produkcja i gra na całość. Jedno można przyznać CD Projekt, gry są b. dobrej jakości. W zasadzie przełomowe w chwili wydania i cieszą się dużym uznaniem wśród graczy. Dodatkowo firma rozwija grę po premierze i nie zapomina o graczach, wypuszczając różne dodatki, budując tym samym lojalną grupę fanów i klientów.

To jak to będzie z tym Cyberpunk 2077? Wygląda, że bardzo dobrze. Pojawiają się różne spekulacje, że premiera będzie może nawet 2019 roku. Może na gwiazdkę? Ostatni game play z gry pokazany na You Tube miał 13 milionów odsłon.

natomiast trailer wcześniej 16 milionów odsłon.

To ile wzrośnie lub spadnie kurs CD Projekt po premierze gry. Postaram się oszacować to poprzez pryzmat premiery gry "Red Redemption 2" osadzonej w realiach dzikiego zachodu. W ciągu tygodnia firma Take Two Interactive sprzedała 15 milionów kopii generując ok 750mln USD przychodu. Zbliżając się do rekordu 1 miliarda USD, który wcześniej wygenerowało GTA5. Jeśli miałbym porównać obie gry czyli Cyberpunk 2077 oraz Red Redemption 2 to obie są na wysokim poziomie. Uważam jednak, że grywalność Cyberpunka będzie zdecydowanie większa. Futurystyczny świat przyszłości sprzeda się znacznie lepiej niż dziki zachód. Spodziewałbym się zbliżonych przychodów na poziomie 750mln USD czyli ok. 2,85 miliarda PLN. Całkiem sporo. Jeśli odejmiemy ok 300mln PLN kosztów stałych, które zwykle firma posiada oraz np. kolejne 100mln PLN na marketing to mamy ok. 2,45 miliarda PLN. Teraz dzieląc to przez liczbę akcji mamy potencjalny zyska na akcję na poziomie 25PLN. Wskaźniki cena/zysk w tej branży są dość wysokie ale jeśli weźmiemy aktualny wskaźnik TTWO czyli 27.5 to ostatecznie otrzymamy cenę CD Projekt po premierze i pierwszych wynikach sprzedaży na poziomie 687PLN ;-). Przy aktualnej cenie 178 PLN wydaje się to dość ciekawe. Jeśli założony poziom sprzedaży, który przedstawiłem jest zbyt optymistyczny i przyjmiemy połowę tego to potencjalny wzrost i tak wydaje się atrakcyjną inwestycją.