18 lutego 2019

Kiedy będzie następny kryzys?

Kiedy będzie następny kryzys?

Jak to mówią "Kryzys" to brat "Ramzesa". Taki suchar na początek. Czego będzie dotyczył następny kryzys? Zazwyczaj pojawia się tam gdzie mamy do czynienia z bańkami spekulacyjnymi.  

Jeśli spojrzymy na dług publiczny USA to właśnie dotarł do 22 trylionów USD. Trylionów?

US debt

Tak dla przypomnienia :

106 = milion, 109 = miliard / tysiąc milionów, 1012 = bilion, 1015 = biliard / tysiąc bilionów, 1018 = trylion, itp.


Zaraz coś się nie zgadza. Trylion ma 18 zer a tutaj jest 12 ... no tak :

Czyli po polsku to będzie 22 biliony. Ale to i tak dużo. ;-).

Dodatkowo dług znajduje się grubo ponad 100% PKB, czyli rośnie szybciej niż wzrost gospodarczy. Tak wygląda przyrost tego długu w ostatnich latach:

Debt grown

Widać wyraźnie, że wzrosty o kolejny bilion następują coraz częściej. Czy USA będzie w stanie obsługiwać ten dług przy 2-3 razy większych stopach procentowych? W tej chwili wynoszą tylko 2%.

Czy dług publiczny USA to jedyne zmartwienie? Nie do końca. Firmy prywatne dorzuciły również swoje 9 centów a w zasadzie 9 bilionów USD długu. Czy korporacje będą w stanie go spłacić przy 2-3 razy odsetkach?

A teraz ciekawy wykres, gdzie widać spadek wycen obligacji korporacyjnych:

Wycena obligacji w czasie

Obligacje wyceniane jako AAA, AA, A oraz BBB są uważane za stabilne. Wszysko poniżej BBB czyli BB, B itd. to obligacje śmieciowe tzw. "junk bonds". Na powyższym wykresie widać rolowanie w dół wycen obligacji w czasie z AAA do BBB. Jeśli obligacje BBB stracą swój rating, oprocentowanie takich obligacji może tak wzrosnąć, że dana firma może sobie z tym nie poradzić. Na przykład obligacje General Electric. Jak to się odbiło na kursie GE widać poniżej:

GE 

Na koniec, FED prognozuje prawdopodobieństwo kryzysu na podstawie spread pomiędzy obligacjami 10 letnimi i 3 miesięcznymi. Jeśli spread spada to jest źle:

W styczniu 2019 ta różnica wynosi zaledwie 0.3%.  Jaki jest sens kupować 10 letnie obligacje, które są droższe od 3-miesięcznych tylko o 0.3% ? Czy warto ryzykować?

Na tej podstawie obliczają prawdopodobieństwo recesji, które wg tego modelu ma wynosić ok. 24% prawdopodobieństwa recesji w styczniu 2020 roku.

link

Wygląda na to, że nieuchronnie zbliżamy się do następnego kryzysu, kiedy nastąpi? Może już w końcówce 2019? Jeśli rzucimy okiem na powyższy wykres to rok 2007 zaczynał się na podobnym poziomie prawdopodobieństwa wystąpienia kryzysu co rok 2019. Co było później wszyscy wiedzą.

PS. W trakcie pisania tego tekstu, dług US wzrósł o 100 mln USD. ;-o