29 czerwca 2019

Jak zainwestować w złoto bez fizycznego posiadania?

Jak zainwestować w złoto bez fizycznego posiadania?

Pisałem ostatnio, że jak nastąpi korekta do 1250$ za uncję to będzie to dobra okazja do kupna. Złoto nie spadło aż tyle lecz do 1270$ i poszybowało do 1450$ w ciągu miesiąca. Imponujące wzrosty, które były wspierane fundamentalnie przez dolara i możliwe obniżki stóp procentowych.

Złoto 1 rok

Złoto w dłuższej perspektywie pozostaje bardo dobrą inwestycją mając na uwadze wspomniane obniżki oraz potencjalne spowolnienie w gospodarce światowej. Jak zatem skorzystać z potencjalnych wzrostów cen złota bez fizycznego posiadania złota? Zaczynają od polskiego rynku są dostępne certyfikaty, które 1:1 naśladują ceny złota w PLN o nazwie RCGLDAOPEN:

Porówanie RCGLDAOPEN z ceną złota w PLN.

Jak widać na powyższym porównaniu tego certyfikatu z ceną złota w PLN korelacja jest stuprocentowa.

Kolejna możliwość to szereg różnych ETF (Exchange Traded Fund). Niestety zablokowano nam w Polsce możliwość ich bezpośredniego kupna na giełdach amerykańskich. Nie będę tego komentował. Możemy zatem zrobić ekspozycję syntetyczną poprzez opcje. Poniżej wykres ETF GLD, który ma pokrycie w fizycznym złocie. Czyli ktoś dla nas kupuje i przechowuje złoto.

ETF GLD

Jak dokładnie to zrobić? Przede wszystkim musimy założyć konto u brokera, który umożliwia kupno opcji na rynku amerykańskim. Jest wielu brokerów, korzystnym wydaje się Lynx (platforma Interactive Brokers) ponieważ posiada obsługę po polsku. Następnie Interactive Brokers, Valbury Capital, TradeStation, ETX Capital. Proponuje omijać szerokim łukiem innych brokerów działających w trybie market maker zawierających drugą stronę transakcji, gdzie występuje konflikt interesów. Oferują oni zazwyczaj kontrakty na różnicę kursu tzw. CFD i zawierają drugą stronę transakcji licząc na to że poniesiemy stratę. Lepiej zatem zając pozycję na prawdziwym rynku z innymi uczestnikami.

Dobrze, jak zatem zając ekspozycję poprzez ETF np. GLD notowany na amerykańskiej giełdzie?

Musimy kupić opcje call oraz wystawić na sprzedaż opcje put. Ryzyko jakie ponosimy jest takie same jak w przypadku posiadania tych aktywów bezpośrednio na koncie. Jedyny minus to ew. wygasanie opcji i ich potrzeba rolowania.


Zobaczmy jak wyglądają ceny opcji wygasających w październiku 2019 roku np. tutaj http://www.cboe.com/delayedquote/quote-table

ceny opcji

Cena ETF'a wynosi 133.17 zatem wybieramy najbliższy strike 133. Kupujemy opcję call po cenie Ask za 4.4$ oraz sprzedajemy opcję put po cenie Bid za 3.4$. Czyli za kontrakt płacimy 4.4 - 3.4 = 1$ razy 100 szt. = 100$. Płacimy zatem 100$ za tzw. syntetyczną pozycję call ze strike 133 posiadając przy tym ekspozycję wielkości 133 x 100 = 13300$ (ok. 50000PLN). Należy pamiętać, że pozycja syntetyczny call zachowuje się bardzo podobnie gdybyśmy kupili ten ETF, czyli jeśli cena spada tracimy również tyle samo.

Jeśli chcemy ograniczyć ryzyko maksymalnie to możemy kupić tylko opcję call np. ze strike 133 za ok 4.4$ czyli za zapłacimy 440$ za ten kontrakt. Jeśli cena wzrośnie do października to wszystko ponad 133 + 4.4 = 137.4$ jest naszym zarobkiem. Jeśli cena wzrośnie do 145$ to wtedy zarobimy 145-137.4 = 7.6$ x 100 = 760$

Możemy również zainwestować w kontrakt na ETF zawierający akcje kopalni złota lub też bezpośrednio w jedną z kopalni. Mamy do dyspozycji wiele akcji i ETF. Takie najbardziej popularne to np. GDX oraz GDXJ (junior miners)

ETF GDX 

Poniżej wykres dużej kopalni złota notowanej na giełdzie Barrick Gold (GOLD.US):

Barrick Gold

W przypadku akcji kopalni możemy je już bezpośrednio kupić lub skorzystać również z opcji w podobny sposób. Dlaczego powinniśmy kupić akcje kopalni złota? Ponieważ ceny akcji są skorelowane w cenami złota. Dodatkowo ich zmienność jest znacznie wyższa niż cen złota. Dla przykładu w przypadki wzrostu ceny złota o 1% cena akcji może iść w górę np. 3%.

Pozdrawiam,

TradeIdea.pl